Вікові норми та особливості розвитку дрібної моторики

3 Листопада 2019

Що ж таке дрібна моторика і чому так важливо стежити за її правильним розвитком відповідно до віку дитини? Дрібна моторика – це сукупність скоординованих дій нервової, м’язової і кісткової систем, які часто взаємодіють із зоровою системою під час виконання дрібних і точних рухів кистями та пальцями рук. Рівень розвитку дрібної моторики має велике значення для повноцінного фізичного і психічного розвитку дитини. Він визначає успішність засвоєння дитиною навиків певного виду діяльності відповідного до її віку і є одним з основних показників готовності дитини до шкільного навчання.

Порушення дрібної моторики часто проявляється поганою артикуляцією під час мовленнєвого акту, спостерігається також затримка мовленнєвого розвитку, що спричиняє уповільнення пізнавальних психічних процесів, а недостатня рухливість руки впливає на успішність оволодіння навиками письма та читання.

Ось чому важливо стежити за правильним і повноцінним розвитком дрібної моторики у дитини.

Розрізняють наступні етапи розвитку дрібної моторики:

1 тижд. – Пальчики дитини стиснуті в кулачок; спостерігаються поодинокі, повільні рухи ними.


Від 1-го дня до 1-го міс. – Формується перша рухова функція – хапання. Коли дорослий вкладає палець у долоньку дитини, вона міцно стискає його.


2 міс. – Дитина може втримувати вкладений у долоню предмет 2-3 секунди, здійснює ритмічні рухи пальцями рук – стискає та розтискає їх під час годування.


2,5 міс. – З’являється комплекс пожвавлення – дитина зосереджує погляд на обличчі дорослого, який нахиляється над нею, усміхається, пожвавлено рухає ручками і ніжками, видає тихі звуки.


3 міс. – Дитина втримує предмет, вкладений у руку до 10 секунд, тягне до ротика, вільно розмахує руками без зорового контролю.


4 міс. – Долоньки дитини розкриті, вона складає їх разом, втримує вкладений у долоню предмет до 20 секунд, простягає руки до предметів.

4,5 міс. – Захоплює іграшку двома пальчиками, тягне її до рота, кидає.

5 міс. – Ритмічно махає ручками протягом тривалого часу, видаючи при цьому різні звуки; простягає руки до мами; починає захоплювати дрібні предмети.

6-8 міс. – Розмахує іграшкою, яка вкладена у руку; перекладає предмет з однієї руки в іншу. Рухи пальцями при захоплені предмета стають більш диференційованими.

Від 8 – 10 міс. – Для захоплення використовує великий палець; стукає однією іграшкою по іншій, міцно стискає її. Формується маніпулятивна діяльність -починає цілеспрямовано маніпулювати предметами: грається з пірамідкою із 2-3 кілець (знімає, скидає), намагається ставити кубик на кубик, вказівним і великим пальцями бере дрібні предмети.

Від 10- 12 міс. – Може перегортати сторінки у картонній книзі, кидає дрібні предмети у вузький отвір, ставить один кубик на інший.

Від 12 міс. – до 1 р. 5 міс. – З’являються функціональні дії; спостерігається вдосконалення рухів, які використовувались раніше, перенесення цих дій на нові об’єкти. Діти починають цілеспрямовано використовувати предмети: користуватись ложкою, їхати машинкою.

Від 1 р. 5 міс. – до 2 р. – Дитина розриває папір; тримає два предмети в одній руці; будує піраміду.

2 р. – Визначається провідна (домінантна) рука. Дитина за наслідуванням повторює вертикальні і горизонтальні лінії, перевертає одночасно 2-3 сторінки у книзі,викидає речі з різних ємностей та коробок, будує з кубиків.

2 р. 6 міс. – «Правильно» тримає олівець; малює лінії, відтворює прості форми.

3 р. – Обводить по контурах фігури, відтворює форми; розстібає ґудзики; ловить м’яч, який котиться до неї.

4 р. – Розфарбовує прості фігури; копіює квадрат, зірку (часто у непропорційних розмірах); малює людину, зображуючи від 2 до 3 частин її тіла.

5 р. – Акуратно вирізає картинки; пише букви і числа; відтворює геометричні фігури за зразком.

Читайте також

15 Березня 2020
Інформація щодо карантину
Шановні батьки ! red attention symbol. communication concept На період з ⌛️16.03.2020 року по 03.04.2020 року оголошується карантин у  Розмовляйко.   Карантин вводиться як ПРЕВЕНТИВНИЙ захід задля уникнення хвороби. Ми просимо зро...
11 Січня 2020
Функціональні блоки Лурія
Вивчивши порушення психічних процесів при різних локальних ураженнях центральної нервової системи, Олександр Романович Лурія, психолог, лікар-невропатолог.
10 Січня 2020
Сенсорна кімната. Консультація практичного психолога.
Сенсорна кімната – спеціально обладнана кімната, де створене інтерактивне середовище розвитку, в якому дитина за допомогою різного стимульного матеріалу розвиває свої органи чуття.

Контакти

Пн - Пт: 8:30 - 19:00