Діагностика мовлення дитини в домашніх умовах

5 Листопада 2019

Серед дошкільнят і школярів завжди були діти з чітко вираженими мовленнєвими особливостями. Порушення звуковимови в ранньому віці (від 1,5 до 2,5 років) пояснюється несформованістю артикуляційного апарату, затримкою розвитку дитини, яку може діагностувати невропатолог. Однак діти 4-5-ти років самі починають помічати недоліки вимови і нерідко дуже болісно переживають це. Вони уникають слів з «важкими» звуками, соромляться говорити. Мовленнєві порушення залишають відбиток і на психічному розвитку особистості. Такі діти часто пасивні, нервові, погано контактують з оточуючими.

Виправлення звуковимови починають з логопедичного обстеження загального стану розвитку мовлення, звуковимови і фонематичного (мовленнєвого) слуху. Після цього аналізують особливості виявлених недоліків і визначають способи їх усунення.

Починати логопедичну діагностику доцільно з бесід на знайомі для дитини теми: «Які у тебе є іграшки?», «Де ти був учора, що бачив?» тощо. Можна запропонувати розповісти вірш, переказати добре відому казку.

Щоб глибше вивчити мовлення дитини, роблять спеціальне логопедичне обстеження. Для його проведення потрібно підібрати іграшки або малюнки, в назвах яких є складні для вимови звуки, які стоять на початку, в середині та в кінці слова. Наприклад: на звук [Ш] – шапка, кішка, душ; на звук [С] – сонце,велосипед, автобус; на звук [Ч] – черепаха, хлопчик, ключ; на звук [Р] – риба,корова, помідор; на звук [Л] – лампа, ялинка, дятел. Таке логопедичне завдання можна використовувати для перевірки звуковимови всіх вікових груп. Щоб
посилити інтерес, можна запропонувати дитині самій виймати малюнки чи іграшки з коробки або чарівного мішечка.

Обстежуючи мовлення дитини, можна також перевірити стан фонематичного слуху. Визначити, наприклад, чи помічає дитина правильну чи неправильну вимову у дорослих, чи усвідомлює, що сама допускає ті чи інші помилки. Для цього етапу діагностики можна попросити дитину повторити склади, які є близькі за звучанням : “па-ба, па-ба-па, ба-па-ба, то-до, то-до-то”; запропонувати показати на малюнку, де миШка, а де миСка?

Ще рекомендуємо зробити артикуляційну гімнастику, яка допоможе продіагностувати артикуляційний апарат дитини. Чи може дитина виконувати статичну вправу «Лопаточка», щоб язичок не відхилявся і не тремтів. Також можна проводити динамічну вправу «Гойдалка»: піднімати язик вгору тa опускати донизу почергово.

Якщо ж у вас під час діагностики чи корекційної роботи виникли труднощі, рекомендуємо звернутися за консультацією до логопеда. Саме цей фахівець, володіючи різноманітними методиками, прийомами, завжди зможе комплексно провести логопедичне обстеження і підібрати корекційну програму, зважаючи на індивідуальні особливості кожної дитини, або проконсультувати вас з тих чи інших питань та надати рекомендації.

Читайте також

15 Березня 2020
Інформація щодо карантину
Шановні батьки ! red attention symbol. communication concept На період з ⌛️16.03.2020 року по 03.04.2020 року оголошується карантин у  Розмовляйко.   Карантин вводиться як ПРЕВЕНТИВНИЙ захід задля уникнення хвороби. Ми просимо зро...
11 Січня 2020
Функціональні блоки Лурія
Вивчивши порушення психічних процесів при різних локальних ураженнях центральної нервової системи, Олександр Романович Лурія, психолог, лікар-невропатолог.
10 Січня 2020
Сенсорна кімната. Консультація практичного психолога.
Сенсорна кімната – спеціально обладнана кімната, де створене інтерактивне середовище розвитку, в якому дитина за допомогою різного стимульного матеріалу розвиває свої органи чуття.

Контакти

Пн - Пт: 8:30 - 19:00