Альфред Томатіс і його метод

20 Листопада 2020

Французький отоларинголог Альфред Томатіс народився у 1920 році в родині оперного співака. Дитячі роки, проведені за лаштунками театру, багато в чому визначили напрям його наукової діяльності.

Він довів, що вухо, а саме  його здатність чути, відіграє величезну роль у формуванні й злагодженому функціонуванні організму як  цілісної системи, включаючи ще й певні психічні процеси: мислення, увагу, пам’ять, уяву, а також  поведінку. Вухо є своєрідним генератором енергії зі звукових подразників, які передаються спершу у слухові мозкові центри, а далі – всьому тілу. Коли людина втрачає можливість отримувати аудіоінформацію, не чує звуків високої частоти, її організм перебуває у пригніченому стані і не може нормально функціонувати.

Після проведених експериментів Альфред Томатіс зрозумів, що внутрішнє вухо, в якому розміщуються основні частини  слухового аналізатора, та слухові центри головного мозку, де звукова інформація проходить обробку, здатні відновлювати свої функції. Крім того, він зробив такі висновки:

– можна відновити здатність слухати за допомогою спеціальної гімнастики для внутрішнього вуха, комплекс вправ якої побудований на звуках високої частоти;

– голос людини відтворює тільки ті звуки, які чує її вухо;

– саме голос матері є тим визначальним фактором, який допомагає дитині в майбутньому оволодіти рідною мовою.

На заняттях за методом Тоmatis людина по-новому вчиться чути і слухати. Ці вправи корисні не тільки дітям і дорослим з порушеннями слуху, але й тим, хто добре чує, але не використовує свій слух на всі 100%. Слухання –це активний процес, під час якого слухова інформація фільтрується: потрібне передається у мозок, а «сміття» відкидається. Якщо цього не відбувається, то людині складно використовувати цю інформацію за призначенням, і у неї виникають проблеми із запам’ятовуванням, концентрацією уваги, настроєм, поведінкою та навчанням.

Метод корекції слуху, запатентований Альфредом Томатісом, також відомий як аудіо-психо-фонологія (АПФ).

Дитина або дорослий надіває бездротові навушники, так звані «електронні вуха», в яких звучать спеціально оброблені композиції. В основному, це музика Моцарта чи григоріанського хоралу (традиційний спів католицької церкви), бо саме в ній багато високих частот. Поки звучить мелодія, людина може робити що завгодно: грати, малювати, займатися рукоділлям і т.д.  Прослуховування  триває 1,5 – 2 години.

Що ж у цей час відбувається у  внутрішньому вусі?  Звук передається двома шляхами: через кістки черепа (кісткова провідність) і повітрям (повітряна провідність). Заздалегідь оброблений за методом Тоmatis звуковий сигнал характеризується ритмічною зміною звукової частоти й інтенсивності, тому він стимулює м’язи внутрішнього вуха й  водночас активує  моторні і слухові функції.

Як це відбувається?

1. Спочатку звук потрапляє на барабанну перетинку.

2. Проходячи по верхній  частині  кісток  черепа, звук змушує м’язи стремінця і молоточка (слухові кісточки) скорочуватися і розслаблятися.

3. Ці коливання змушують працювати два органи: орган слуху –  завитку (равлик) і орган рівноваги – вестибулярну мембрану. Вони перетворюють звуковий сигнал в електричний  імпульс і передають його далі в слуховий центр мозку. Тут велике значення має ритм звукового сигналу, адже вестибулярна мембрана дуже чутлива до положення тіла в просторі та відповідає за рівновагу й відчуття ритму.  

У кожному конкретному випадку характеристики звукового сигналу, що  передається через «електронні вуха», підбираються індивідуально, залежно від проблеми, яку потрібно скоригувати.

Читайте також

25 Січня 2021
Модель поетапного розвитку вищих психічних функцій людини
Піраміда розвитку когнітивних процесів Вільямса і Шеленберга ілюструє розвиток інтелектуальних процесів дитини, а також допомагає зрозуміти, як працює нейрокорекція та сенсорна інтеграція. Насамперед розвивається нижній рівень - сенсорні процеси (зір, слу...
13 Жовтня 2020
Диспраксія
Диспраксія – поняття, про яке ми все частіше чуємо останнім часом. Отож, диспраксія – це так званий синдром «незграбної дитини», тобто порушення довільних рухів дитини (патологічний тонус, параліч, парез і т.д.) Проявляється: під час виконання різних мото...
13 Жовтня 2020
У яких випадках рекомендований метод Томатіс?
Аудіо-психо-фонологія працює в семи напрямках. 1. Покращення емоційного та психічного стану. Заняття знімають нервову напругу, тривожність, усувають пригніченість, загальмованість (при ЗПР), гіперактивність (СДУГ), зменшують невротичний компонент при енур...