Функціональні блоки Лурія

11 Січня 2020

Вивчивши порушення психічних процесів при різних локальних ураженнях центральної нервової системи, Олександр Романович Лурія, психолог, лікар-невропатолог. Один із засновників нейропсихології, розробив загальну структурно-функціональну модель мозку як основи психіки. Відповідно до цієї моделі головний мозок поділений на три основні блоки, кожен з яких характеризується конкретними особливостями побудови та певними ролями у виконанні різних психічних функцій.

1-ий блок – енергетичний. Він включає ретикулярну формацію (сітчастий утвір) – структуру головного мозку, яка знаходиться у його стовбурі, неспецифічні структури середнього мозку, діенцефальні відділи, лімбічну систему, медіобазальні відділи кори лобних і скроневих ділянок.

Функції:
регуляція тонусу головного мозку, необхідного для виконання будь-якої психічної діяльності;
регуляція стану неспання (бадьорості).
Якщо порівнювати модель мозку з будинком, 1-ий блок – це фундамент, який формується першим ще в період внутрішньоутробного розвитку, а похитнути його дуже легко. Він є основою для формування і подальшого функціонування всіх психічних процесів (увага, пам’ять, мовлення та ін.).

Труднощі, з якими зіштовхується дитина з порушенням діяльності 1-го функціонального блоку:
швидка втомлюваність;
сповільненість чи гіперактивність;
різкі зміни настрою;
часті застуди.

Нейропсихологічні дослідження показують, що більше ніж у 70 % дітей дизонтегенез відбувається саме в підкіркових і стовбурових відділах головного мозку.

2-ий блок – відповідає за сприймання, обробку і збереження екстероцептивної (вхідної ззовні) інформації.

Включає центральні частини основних аналізаторних систем: зорової, слухової, шкірно-кінестетичної, кіркові зони яких розміщені в потиличній, тім’яній і скроневій зонах мозку.

Якщо мозок – це будинок. то 2-ий блок – стіни будинку.

Через порушення функціонування 2-го блоку у дітей спостерігається:
порушення пам’яті;
труднощі орієнтування у просторі (а це неточне зображення і розміщення букв і цифр у зошиті).

Часто це відображається на успіхах у навчанні. Але це не впливає на адаптацію у школі, і не є порушенням 1-го блоку чи його несформованістю.

3-ій блок – програмування, регуляція і контроль за перебігом психічної діяльності (свідомості).

Включає: моторні, премоторні, префронтальні відділи кори лобних ділянок мозку передньої центральної звивини.

Основна мета роботи цього блоку – формування плану дій, створення програми психічного акту і почергове виконання його в часі реальної поведінки.

Дах будинку накривається після того, як є закладений фундамент і збудовані стіни. Так і 3-ій блок формується останнім, на основі 1-го та 2-го.

Завдяки йому ми можемо:
формувати програму дій;
слідкувати за її виконанням;
виправляти помилки, якщо вони допускаються;
регулювати поведінку відповідно до плану.

У дітей, в яких порушений 3-ій блок, спостерігаються труднощі самоконтролю, вони не враховують загальноприйнятих норм поведінки та правил.

Пристосуватись до необхідності та норм шкільного життя їм ще важче.

Вони можуть:
вставати з-за парти під час уроків і пройтись по класу;
гратись на уроці у власну гру або заважати сусіду по парті;
забувати, що потрібно підняти руку перед тим, як сказати що-небудь на уроці;
уважно працювати лише короткий відрізок часу, а потім починають відволікатись, скучати і крутитись, перестають сприймати інформацію.

Проблеми навчання в молодшій школі найбільше пов’язані з несформованістю 1-го функціонального блоку. А різні види неуспішності відображають гетерохронію розвитку 2-го і 3-го функціонального блоків.

Читайте також

13 Жовтня 2020
Диспраксія
Диспраксія – поняття, про яке ми все частіше чуємо останнім часом. Отож, диспраксія – це так званий синдром «незграбної дитини», тобто порушення довільних рухів дитини (патологічний тонус, параліч, парез і т.д.) Проявляється: під час виконання різних мото...
13 Жовтня 2020
У яких випадках рекомендований метод Томатіс?
Аудіо-психо-фонологія працює в семи напрямках. 1. Покращення емоційного та психічного стану. Заняття знімають нервову напругу, тривожність, усувають пригніченість, загальмованість (при ЗПР), гіперактивність (СДУГ), зменшують невротичний компонент при енур...
22 Вересня 2020
Чому важливо навчати дітей в ігровій формі?
Нам часто здається, що гра – це розвага, марнування часу, яке можна було б замінити чимось корисним, наприклад, навчанням.Але не треба забувати, що:по-перше, вже сама гра несе в собі важливі функції;по-друге, у дошкільному віці навчання потрібно проводити...

Контакти

Пн - Пт: 8:30 - 19:00