м. Львів, вул. Жасминова, 9
+38 098 179 43 34 ПН - ПТ: 09:00 - 19:00

Функціональні блоки Лурія

Як влаштований наш мозок та як його побудова впливає на виконання різних психічних функцій? Відповість Олександр Романович Лурія, психолог, лікар-невропатолог.

Вивчивши порушення психічних процесів при різних локальних ураженнях центральної нервової системи, Олександр Романович Лурія, психолог, лікар-невропатолог, один із засновників нейропсихології, розробив загальну структурно-функціональну модель мозку як основи психіки. Відповідно до цієї моделі головний мозок поділений на три основні блоки, кожен з яких характеризується конкретними особливостями побудови та певними ролями у виконанні різних психічних функцій.

1-ий блок – енергетичний. Він включає ретикулярну формацію (сітчастий утвір) – структуру головного мозку, яка знаходиться у його стовбурі, неспецифічні структури середнього мозку, діенцефальні відділи, лімбічну систему, медіобазальні відділи кори лобних і скроневих ділянок.

Функції:

 • регуляція тонусу головного мозку, необхідного для виконання будь-якої психічної діяльності;
 • регуляція стану неспання (бадьорості).

 

Якщо порівнювати модель мозку з будинком, 1-ий блок – це фундамент, який формується першим ще в період внутрішньоутробного розвитку, а похитнути його дуже легко. Він є основою для формування і подальшого функціонування всіх психічних процесів (увага, пам’ять, мовлення та ін.).

Труднощі, з якими зіштовхується дитина з порушенням діяльності 1-го функціонального блоку:

 • швидка втомлюваність;
 • сповільненість чи гіперактивність;
 • різкі зміни настрою;
 • часті застуди.

Нейропсихологічні дослідження показують, що більше ніж у 70 % дітей дизонтегенез відбувається саме в підкіркових і стовбурових відділах головного мозку.

2-ий блок – відповідає за сприймання, обробку і збереження екстроцептивної (вхідної ззовні) інформації.

Включає центральні частини основних аналізаторних систем: зорової, слухової, шкірно-кінестетичної, кіркові зони яких розміщені в потиличній, тім’яній і скроневій зонах мозку.

Якщо мозок – це будинок. то 2-ий блок – стіни будинку.

Через порушення функціонування 2-го блоку у дітей спостерігається:

 • порушення пам’яті;
 • труднощі орієнтування у просторі (а це неточне зображення і розміщення букв і цифр у зошиті).

Часто це відображається на успіхах у навчанні. Але це не впливає на адаптацію у школі, і не є порушенням 1-го блоку чи його несформованістю.

3-ій блок – програмування, регуляція і контроль за перебігом психічної діяльності (свідомості).

Включає: моторні, премоторні, префронтальні відділи кори лобних ділянок мозку передньої центральної звивини.

Завдяки йому ми можемо:

 • формувати програму дій;
 • слідкувати за її виконанням;
 • виправляти помилки, якщо вони допускаються;
 • регулювати поведінку відповідно до плану.

Основна мета роботи цього блоку – формування плану дій, створення програми психічного акту і почергове виконання його в часі реальної поведінки.

Дах будинку накривається після того, як є закладений фундамент і збудовані стіни. Так і 3-ій блок формується останнім, на основі 1-го та 2-го.

Часто це відображається на успіхах у навчанні. Але це не впливає на адаптацію у школі і не є порушенням 1-го блоку чи його несформованістю.

У дітей, в яких порушений 3-ій блок, спостерігаються труднощі самоконтролю, вони не враховують загальноприйнятих норм поведінки та правил.

Пристосуватись до необхідності та норм шкільного життя їм ще важче.

Вони можуть:

 • вставати з-за парти під час уроків і пройтись по класу;
 • гратись на уроці у власну гру або заважати сусіду по парті;
 • забувати, що потрібно підняти руку перед тим, як сказати що-небудь на уроці;
 • уважно працювати лише короткий відрізок часу, а потім починають відволікатись, скучати і крутитись, перестають сприймати інформацію.

Проблеми навчання в молодшій школі найбільше пов’язані з несформованістю 1-го функціонального блоку. А різні види неуспішності відображають гетерохронію розвитку 2-го і 3-го функціонального блоків.

Поділитись цим:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

НОВІ СТАТТІ

Рекламний блок