Дрібна моторика – це сукупність скоординованих дій нервової, м’язової і кісткової систем, які часто взаємодіють із зоровою системою під час виконання дрібних і точних рухів кистями та пальцями рук. Рівень розвитку дрібної моторики має велике значення для повноцінного фізичного і психічного розвитку дитини. Він визначає успішність засвоєння дитиною навиків певного виду діяльності відповідно до її віку і є одним з основних показників готовності дитини до шкільного навчання.
Порушення дрібної моторики часто проявляється поганою артикуляцією під час мовленнєвого акту, спостерігається також затримка мовленнєвого розвитку, що спричиняє уповільнення пізнавальних психічних процесів, а недостатня рухливість руки впливає на успішність оволодіння навиками письма та читання.
Ось чому важливо стежити за правильним і повноцінним розвитком дрібної моторики у дитини.
Пальчики дитини стиснуті в кулачок; спостерігаються поодинокі, повільні рухи ними.
Формується перша рухова функція – хапання. Коли дорослий вкладає палець у долоньку дитини, вона міцно стискає його.
Дитина може втримувати вкладений у долоню предмет 2-3 секунди, здійснює ритмічні рухи пальцями рук – стискає та розтискає їх під час годування.
З’являється комплекс пожвавлення – дитина зосереджує погляд на обличчі дорослого, який нахиляється над нею, усміхається, пожвавлено рухає ручками і ніжками, видає тихі звуки.
Дитина втримує предмет, вкладений у руку до 10 секунд, тягне до ротика, вільно розмахує руками без зорового контролю.
Долоньки дитини розкриті, вона складає їх разом, втримує вкладений у долоню предмет до 20 секунд, простягає руки до предметів.
Захоплює іграшку двома пальчиками, тягне її до рота, кидає.
Ритмічно махає ручками протягом тривалого часу, видаючи при цьому різні звуки; простягає руки до мами; починає захоплювати дрібні предмети.
Розмахує іграшкою, яка вкладена у руку; перекладає предмет з однієї руки в іншу. Рухи пальцями при захоплені предмета стають більш диференційованими.
Для захоплення використовує великий палець; стукає однією іграшкою по іншій, міцно стискає її. Формується маніпулятивна діяльність -починає цілеспрямовано маніпулювати предметами: грається з пірамідкою із 2-3 кілець (знімає, скидає), намагається ставити кубик на кубик, вказівним і великим пальцями бере дрібні предмети.
Може перегортати сторінки у картонній книзі, кидає дрібні предмети у вузький отвір, ставить один кубик на інший.
З’являються функціональні дії; спостерігається вдосконалення рухів, які використовувались раніше, перенесення цих дій на нові об’єкти. Діти починають цілеспрямовано використовувати предмети: користуватись ложкою, їхати машинкою.
Дитина розриває папір; тримає два предмети в одній руці; будує піраміду.
Визначається провідна (домінантна) рука. Дитина за наслідуванням повторює вертикальні і горизонтальні лінії, перевертає одночасно 2-3 сторінки у книзі, викидає речі з різних ємностей та коробок, будує з кубиків.
«Правильно» тримає олівець; малює лінії, відтворює прості форми.
Обводить по контурах фігури, відтворює форми; розстібає ґудзики; ловить м’яч, який котиться до неї.
Розфарбовує прості фігури; копіює квадрат, зірку (часто у непропорційних розмірах); малює людину, зображуючи від 2 до 3 частин її тіла.
Акуратно вирізає картинки; пише букви і числа; відтворює геометричні фігури за зразком.
Поділитись цим:
© Розмовляйко, 2019-2024